--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

       
 

 
 
Estetik Ameliyatlar Herkese Uygulanabilir mi?
Estetik operasyon isteyen kişide, yapılacak operasyon türü öncelikle hastanın yaşına uygun olmalıdır. Her estetik operasyon her yaş için  uygun olmaz. Örneğin kepçe kulağı çocuk ilkokula başlamadan düzeltmek isterken, burun operasyonları için kızlarda en az 18,erkekelerde 19 yaşını bekleriz. Önemli ikinci noktada, estetik operasyon yaptıracak kişinin bunu kendisinin istemiş olmasıdır. Sırf eşi istediği için ,kadına meme protezi koymak  etik açıdan doğru değildir. Diğer önemli konuda estetik operasyonlar kişide bağımlılık yaptırmış olmamalıdır. İhtiyacı yokken dahi hasta istiyor diye kişi ameliyat edilmez. Genel sağlık durumu ve ruh hali iyi, ihtiyacı olduğunu düşünen ve yapılacak  ameliyat için yaşı uygun olan herkese  estetik operasyon uygulanabilir.

Riskleri Nelerdir?
Estetik operasyonlarda amaç ,kişiye rahatsızlık veren etkenlerden uzaklaştırıp daha mutlu hale getirebilmektir. Ancak her ameliyat gibi estetik operasyonlarında bir riski vardır ki bu operasyonlar da amaç daha güzele ulaşmak olduğu için de opersayon risklerini en aza indirmek hedeftir. İlk riski hastaya verilecek anestezi türü belirler. Bu amaçla, öncelikle hastamızın genel durumu incelenerek ardından verilecek anestezi türü belirlenmiş olarak yapılacak özel testlerle bu riskler en aza indirilmiş olur. Ameliyatın kendisinde ve sonrasında oluşabilecek bazı risklerde cerrahiye bağlı ve iyileşme sürecine bağlı olarak değişebilmektedir. Yapılacak cerrahi işlemin türü, yaklaşık süresi, iyileşme süreci ve riskler ameliyat öncesi ayrıntılı olarak hastaya ayrıntılı olarak anlatılmalıdır.
Estetik Ameliyatlar Ağrılı mıdır?
Estetik operasyonda yapılacak anestezi türüne göre, hasta da  işlem sırasında hiç ağrı olmaz. Estetik operasyonun türüne bağlı olarak ve kişinin ağrıyı algılamasına göre operasyon sonrası ağrı duygusu kişiden kişiye değişir. Ancak günümüzde hedef hastalarımıza en konforlu hizmeti sunmak olduğu için, gelişmiş cerrahi yöntem ve aletler, ameliyat sonrasıda verilen ilaçlarla ağrı en aza indirilmiş olur.

Ameliyat İzi Kalır mı?
Cerrahi olarak yapılan her işlemde mutlaka iz vardır. Estetik cerrahide de hedef bu izi en az a indirmek ve saklamaktır. Günümüzde gelişen cerrahi yöntemler ve kullanılan malzemeler izi en aza indirgemektedir.

Benleri Aldırmak Kanser Yapar mı?
Benler iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrılabilir. Uzman hekimin muayenesi ve kişinin verdiği bilgilerle iyi huylu olarak düşünülen benler belirli aralıklarla takip edilir. Şüpheli olarak düşünülen ya da kötü huylu olduğu bilinen benlerin hemen cerrahi  olarak çıkartılması ve patoloji tahlillerinin yapılması kişiyi sonradan oluşacak problemlerden korur.

Yeni Olmuş Yara ve Yanık, Dövme v.s İzler Hemen Müdahale Edilmeli mi?
Bazı izler vardır ki, olgunlaşmasını beklemeden müdahale edilerek tedavi edilmeye başlanırken, eskiden oluşmuş olan  izlerde de tedavi türü değişerek iz daha belirsiz hale getirilmeye çalışılır. Ancak bazı izler vardır ki onlara hiç dokunmamak daha olabilir, bu da uzman hekimin muaynesi ile kesinleşir. Dövmenin yok edilmesinde çeşitli yöntemler vardır ki, uygun hastada en iyi yöntem ise uygun lazerle istenildiğinde silmektir.

Hipertansiyon, Şeker, Kalp Hastalıkları Estetik Operasyona Engel mi?
Bu tür hayatı riskleri olan hastalıklarda estetik operasyonlar, ancak hastalık kontrol altında olursa ve ameliyat sırasında-sonrasında  yeterli teknik donanım ve tecrübeli ekip varsa  yapılmalıdır.

Estetik Ameliyatlar Her Yerde Yapılabilir mi?
Estetik operasyonlar sağlık bakanlığının onay vermiş olduğu merkezlerde ve estetik plastic cerrahi uzmanı olarak eğitim almış sağlık bakanlığı tarafından diploması onaylanmış hekimler tarafından yapılmalıdır.

Ne Kadar Sürede İyileşilir?
Estetik operasyonlarda iyileşme süreci, yapılan ameliyat türüne göre değişmekle birlikte en ağır ameliyat türlerinde dahi ameliyat sonrası yaklaşık 6-8 saat sonra hastayı mobilize eder (yatağından kaldırır), bir kaç günde hastaneden çıkarabileceğimiz duruma getiririz. Günlük aktiviteleri yaklaşık bir yada iki haftada tamamen normale dönerken, bazı özel aktivitelerine belli bir sure kısıtlama getirilir.

Oluşturulacak Şekli Önceden Görebilir miyim?

Estetik operasyonda hedef, beklentilerin gerçekçi olmasıdır. Hastanın istekleri ve hekimin tecrübeleriyle  bazı operasyonlar öncesi hasta fotografları üzerinde tasarımlar yapılarak ameliyat sonrası oluşabilecek şekil hastaya gösterilebilir. Hekimin eski hastalarına ait fotograf arşivindende benzer vakaları görme şansınız ameliyat öncesi fikir edinmenizi sağlamış olur.
 
Silikon Kanser Yapar mı?
Silikonlar vücüda zararı olmayan ve vücutla etkileşime girmeyen maddeden yapılmıştır.
Günümüzdeki silikonların FDA onaylı oluşu ve yapılan bilimsel çalışmalardaki sonuçlar böyle bir olasılığın olmadığını göstermektedir. Memeye konan protez meme kanserinden korumada önemli olan belirli zamanlardaki kontrollerin zamanında yapılmasında kişiyi teşvik eder ve oluşabilecek olumsuzlukların erken dönemde tespitini sağlar.

Silikon Patlar mı?
Silikon balon gibi hiç bir zaman patlamaz. Ancak bıçak gibi direk üzerine gelen delici alet travmalarıyla delinebilir ve yapısı gereği delinen protez dokulara dağılmadan kalır

Silikon Emzirmeye Engel mi?
Emzirmeyi planlayan genç kadında protezi genelde koltuk altından yerleştiririz. Meme ucundan yada meme altından girilmediği için memeye hiç dokunulmamış olması, silikonun göğüs kası arkasına meme dokusuyla hiç temas etmeden kalması süt kanallarına zarar vermez. Meme ucundan ve meme altından yerleştirilen protez kısmende olsa süt kanallarını etkileyebilir ve çok düşük bir oranda süt vermede olumsuzluk yaşatabilir.

Karın Germe Operasyonundan Sonra Doğum Yapılabilinir mi?
Abdominoplasti denilen karın germe operasyonlarında ideal olan, kişinin doğumlarını tamamladıktan sonra işlemin yapılmasıdır. Ameliyat sonrası yaklaşık iki yıl sonra ameliyat alanı tam olarak iyileşmesini tamamlası nedeniyle hamile kalmada ve çocuk doğurmada bu süreden sonra  bir problem olmaz.

Sigara İçilmesinin Estetik Operasyona Etkisi Var mı?
Sigaranın olumsuz etkilerini estetik operasyonlarda da görmekteyiz. Sigaranın dokularda kanlanmayı azaltarak iyileşmeyi geciktirmesi ,uzun sürecek operasyonlarda anestezi risklerini arttırması nedeniyle ameliyattan belli bir süre once bırakılması ve ameliyat sonrası belli bir sure kullanılmaması tercih edilir.

Sağlık Sigortaları Estetik Operasyonları Karşılar mı?
Hiç bir özel ve resmi sigorta şirketi estetik operasyonlar için ödeme yapmaz.

Sonucun Mükemmel Olması İçin Ne Yapabilirim?
Mükemmel sonuç için, öncelikle estetik operasyondan ne beklediğiniz ve gerçekçi olmanız gerekir. Ameliyatınızı yapacak hekimi iyi seçmiş olmanız, ameliyat yöntemi ve risklerini bilmeniz ve ameliyatınızın yapılacağı sağlık kurumunun kalitesinden emin olmanız da bir sonraki aşamadır. Sonrasında ameliyat öncesi ve sonrası size yapılan önerilere uymanız da mükemmel sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.
Mükemmel sonuca, ne istediğini bilen uyumlu bir hasta ve ne  yapacağını bilen bilimsel ve etik kurallara saygılı bir hekimle ulaşılır.

Maliyet Neye Göre Belirleniyor?
Estetik operasyonlarda fiyatı, olacağınız ameliyatın türü, kullanılacak malzemenin kalitesi, hastane ve hekim masrafları toplam olarak belirler.

Doktor seçimini yaparken nelere dikkat etmeliyim?
Estetik operasyonlar  Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi ihtisası almış, sağlık bakanlığından onaylı diploması ve çalışma izni olan hekimler tarafından yapılmalıdır. Tercih ettiğiniz hekimin yaptıracağınız operasyon hakkındaki yaklaşımı, kullanacağı teknik ve malzeme kalitesi, tecrübe birikimi ve hasta sonuçlarıda sizin karar vermenizdeki etkenlerden olmalıdır.
 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    @ Copyright  2008  Derviş Akbilen Tüm Hakları Saklıdır.

ANASAYFA - HAKKIMIZDA - DOKTORUMUZ - SIK SORULAN SORULAR - BİZE ULAŞIN - SİTE HARİTASI

Adres : İbrahim Haşim Sk. No:10/2 Lefkoşa KIBRIS (Cyprus)  ~  Tel :+90 392 223 84 00 - 01  ~  Mail : dervis@dervisakbilen.com