--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

       
 

MEME BÜYÜTME - SİLİKON AMELİYATI

   

Meme büyütme ameliyatı meme dokusu az gelişmiş olan, doğum sonrası emzirmeye veya aşırı kilo alıp vermeye bağlı meme atrofisi gelişen hanımlarda ; aynı zamanda meme kanseri için mastektomi yapılan hastalarda Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanları tarafından uygulanır.

Ameliyat genellikle genel anestezi altında yapılır ve yaklaşık 2 saat sürer. Gece hastanede kalmak gerekli değildir. Meme büyütmek için kullanılan birkaç cerrahi yaklaşım vardır. En sık kullanılan teknik meme başı alt sınırından yarım ay tarzında yapılan kesi ile pektoral kas altına protezin yerleştirilmesidir. Yara izinin hemen hemen belirsiz olması ve protezin kas altında bulunmasından dolayı komplikasyonlar son derece az görülür ki bu da büyük bir avantajdır. Meme altından veya koltuk altından yapılan  kesilerle de bu ameliyat yapılıyor olsa da; bıraktıkları izler nedeniyle artık fazla tercih edilmemektedir. Kas önüne konulan protezler özellikle zayıf kişilerde daha belirgin ve doğal olmayan bir görüntü yaratabileceğinden daha az tercih edilmektedir.

Değişik tipte protezler mevcuttur.Bunlar şekillerine (damla veya yuvarlak) ve içerdikleri

maddelere göre(serum fizyolojik, silikon jel veya kohezif jel)birbirlerinden ayrılır. Ayrıca protezler  düz veya pürtüklü yüzeyli olabilir. Kullanılacak protez seçimi hastayla doktor arasındaki konuşmaya ve doktorun seçeceği tekniğe bağlıdır.

Ameliyattan sonra 2 gün baskılı pansuman uygulanır ve 2. günün sonunda sporcu sütyeniyle değiştirilir. Hastadan 3 hafta bu sütyeni takması özellikle istenmektedir. Ameliyat sonrası ağrılar ağrı kesici ilaçlarla kolaylıkla kontrol edilir. Aspirin kullanılması kanamaya neden olabileceğinden 1 ay kadar izin verilmez.

Ameliyat sonrası memelerde şişlik ve morluklar görülebilir. Bunlar 2. günden sonra hızla azalmaya başlar ve kısa sürede kaybolur.

Enfeksiyon önlenmesinde ameliyat öncesi yapılan ve sonrasında 1 hafta kadar kullanılan antibiyotik tedavisi son derece önemlidir.

1. haftadan sonra oluşabilecek kapsülü ve buna bağlı şekil bozukluklarını önlemek için gösterilecek olan özel masaj uygulanması gerekmektedir. Bu masaja yara iyileşmesi tamamlanana kadar devam edilir.

Sigara; yara iyileşmesini bozacağından ameliyattan 3 hafta önce ve 3 hafta sonra içilmesi sakıncalıdır.

Her ameliyatta olduğu gibi meme büyütme ameliyatlarında da oluşabilecek komplikasyonlar vardır. Kanama ve enfeksiyon tüm ameliyatlarda olduğu gibi görülebilir. Kapsül kontraktürü ve buna bağlı asimetriler de büyütme ameliyatlarından sonra görülebilecek komplikasyonlardandır. Meme başında his kaybı ameliyat sonrası erken dönemde görülebilir ve genellikle geçicidir.

Meme büyütme ameliyatları plastik cerrahi uzmanları tarafından uygun teknik ve  protezler kullanılarak her yıl binlerce hastaya başarıyla uygulanmaktadır. Protez teknolojisindeki gelişmelerden sonra protez patlamalarına son derece az rastlanmaktadır.

40 yıldır süren araştırmalar sonucunda meme kanseri oluşumunda protezlerin  olumsuz bir etkisi olmadığı kesinlikle saptanmıştır. Bu nedenle bu ameliyatı düşünen kişiler gönül rahatlığı içinde bir plastik cerrahi uzmanına başvurabilirler.

 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    @ Copyright  2008  Derviş Akbilen Tüm Hakları Saklıdır.

ANASAYFA - HAKKIMIZDA - DOKTORUMUZ - SIK SORULAN SORULAR - BİZE ULAŞIN - SİTE HARİTASI

Adres : İbrahim Haşim Sk. No:10/2 Lefkoşa KIBRIS (Cyprus)  ~  Tel :+90 392 223 84 00 - 01  ~  Mail : dervis@dervisakbilen.com