--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

       
 

MEME ASİMETRİSİ

   

İdeal meme; öncelikle sağlıklı, her ikisi de eşit büyüklükte, sarkıklığı bulunmayan, büyüklükleri kişinin boyu-kilosu-omuz genişliği ile orantılı, meme uçları simetrik ve dışa bakandır.

Fizyolojik olarak belirttiğimiz, hiç bir sebep olmadan da bir çok kadının her iki memesi eşit olmayabilir. Yapılan çalışmalar bu durumun doğal olduğunu belirtmiş olsa da, pek çok  kadın bu durumdan rahatsız olur. Doğumsal olarak, doğum sonrası emzirmedeki iki meme farkına bağlı olarak, geçirilen operasyon yada travmalara bağlı olarak ta memeler arasında büyüklük farkı yaşanabilir.

Memeler arasındaki asimetriyi doğal olarak değerlendirmeden önce, kişinin ayrıntılı bir anamnezi dediğimiz hikayesi araştırılır. Bu durumu ne zaman fark ettiği, asimetrinin oranının değişip değişmediği, meme uçlarında bir değişiklik olup olmadığı, hamilelik-emzirme dönemlerinin olup olmadığı, ailesinde meme hastalıklarının bulunup bulunmadığı gibi sorular ayrıntılı olarak sorulur. Kişinin anamnezine ve yaşına göre gerekli meme tetkikleri yaptırılabilir ve göğüs kafesinin yapısıda değerlendirilerek, gerekirse gerekli bölümlerden konsültasyonlar istenerek yapılacak işlemlere karar verilir.


Estetiğin dışında, belli bir seviyeden sonraki büyüklük farklılığı kişide postür (duruş) bozukluğuna sebep olur ki, bu aşamaya gelmeden düzeltmek çok daha idealdir. Büyük olan meme tarafındaki omuz düşüklüğü, boyundaki çekme ve bel ağrısı şikayetlerini beraberinde getirebilir.

Küçük bir asimetri dahi bazen kadınlarda, memelerini gizlemeye çalışmadan başlayarak, bedeninden utanma duygusu ile ileriki zamanlarda çok daha ağır psikolojik travmalara sebep olabilmektedir.

Gelişen teknolojinin tıbba sunduğu imkanlarla, biz plastik cerrahi uzmanlarının son zamanlarda sık olarak yaptığı cerrahi işlemlerle asimetrik meme tedavilerinde mükemmel sonuçlara ulaşılmaktadır.

Asimetrik meme tedavileri, kişiye göre ve memelerin durumuna göre farklılık gösterir. Bir memenin büyük, bir memenin küçük olması durumundaki tedavi seçenekleri, kişinin ideal meme ölçüsüne bağlı olarak değişir. Kişinin yaşı, kilosu, göğüs genişliği, memelerindeki sarkıklık durumu, doğum yapıp yapmamış olmasına  bağlı olarak ideal meme ölçüsü belirlenir. Kişinin isteği de göz önüne alınarak ideal ölçü ya da ona yakın olan değerlerde memelerin eşitlenmesi yapılır.

Büyük olan meme  ideal ölçüsünde diğeri küçükse, küçük  memenin protezle büyük meme ölçüsüne getirilmesi,
Küçük meme ideal ölçüsünde, büyük standartlardan fazla büyükse büyük memenin küçültülerek küçük meme seviyesine getirilmesi,
Her iki memede ideal ölçülerden küçük ancak asimetrikse, büyük olarak görülen memenin daha küçük hacimli, küçük memenin daha büyük hacimli protezlerle büyütülmesi, Her iki memede ideal ölçülerinden büyük ancak asimetrik olması durumunda; büyük memeden daha fazla doku, küçük memeden daha az doku çıkarılarak eşitleme işlemleri yapılabilir.

 

 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    @ Copyright  2008  Derviş Akbilen Tüm Hakları Saklıdır.

ANASAYFA - HAKKIMIZDA - DOKTORUMUZ - SIK SORULAN SORULAR - BİZE ULAŞIN - SİTE HARİTASI

Adres : İbrahim Haşim Sk. No:10/2 Lefkoşa KIBRIS (Cyprus)  ~  Tel :+90 392 223 84 00 - 01  ~  Mail : dervis@dervisakbilen.com