--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

       
 

KARIN GERME AMELİYATI

 

Abdominoplasti, genellikle karnın katlanması ile ortaya çıkan fazlalık deri ve derialtı dokunun karnın orta ve alt kısmından çıkarılması ve karın duvarı ile karın kaslarını sıkılaştıran büyük cerrahi girişimlerden biridir. Bu girişim genellikle karnın sarkık olan görünümünü dramatik bir şekilde düzeltmektedir. Bununla birlikte bu operasyon hastanın karın alt kesiminde kişiden kişiye değişmek kaydıyla kalıcı bir iz bırakmaktadır.

Abdominoplasti için en uygun adaylar, göreceli olarak iyi bir vücut ölçüsüne sahip olan ancak diyet veya egzersiz ile gideremedikleri fazlalık karın yağ dokusuna ve gevşek karın derisine sahip erkek ve kadınlardır. Bu operasyon özellikle birçok hamilelik sonrası sarkık karına sahip olan kadınların karın kas ve derisini gerginleştirerek normale dönmesine yardımcı olmaktadır. Bu operasyon deri elastikiyeti genellikle şişmanlığa bağlı kaybolmuş yaşlı kişilerin karın görünümlerini düzeltmede de özellikle önerilmektedir.


Abdominoplasti operasyonu diyet yaparak fazla miktarda kilo kaybetmeyi düşünen hastalarda ertelenmelidir. Daha sonraki dönemde gebe kalmayı planlayan hastalarda, operasyonda gerginleştirilen  karın kaslarının hamilelikle beraber tekrar gevşek hale geleceği için operasyonun daha sonraki bir döneme ertelenmesi önerilmektedir. Eğer karın bölgesinde daha önce geçirilmiş operasyonlara ait izleriniz varsa, doktorunuz bu operasyonun size uygun olmayacağını önerebileceği gibi sizleri operasyon sonrası bu izlerin kalıcı halde kalacağı konusunda da uyaracaktır.

İlk muayenenizde cerrahınız sağlığınızı, karın bölgenizdeki fazlalık yağ depolanmasını ve deri kalitenizi değerlendirecektir. Bu dönemde cerrahınıza sigara kullanıp kullanmadığınızı, herhangi bir ilaç veya tedavi alıp almadığınızı mutlaka anlatmalısınız. Cerrahınıza bu operasyondan olan beklentilerinizi açıkça anlatmalısınız aynı zamanda onunda size karşı açık sözlü olmasını size gerekli olan girişimin ne olduğunu, bu operasyona alternatif olan girişimleri belirtmesini ve bu operasyonun risklerini açıklamasını istemelisiniz. 

Örneğin sadece göbek altı alandaki fazlalık yağ depolanmasının mini abdominoplasti gibi daha az kompleks bir girişim ile giderilebileceğini veya klasik ve mini abdominoplasti ile beraber liposuction( yağ çekme) işleminin uygulanması ile kalçadaki yağ depolanmasını da giderilebileceğini böylece daha iyi bir vücut konturu elde edilebileceğini anlatabilir. Hepsinin ötesinde abdominoplasti olmadan sadece liposuction yöntemi ile size ait sorunun giderilebileceği belirtilebilir. Cerrahınızla kurulacak iyi bir kontakt size ihtiyaç duyulan en iyi yöntemin bulunmasını sağlayacaktır.

Ülkemizde abdominoplasti operasyonları genellikle genel anestezi altında yapılmaktadır. Genel anestezi tercih edildiğinde tüm operasyon boyunca uyumakta olacaksınız. Bazı cerrahlar ise bu operasyonu sedasyon ve lokal anestezi ile birlikte uygulamaktadırlar. Bu anestezi tipi tercih edildiğinde operasyon boyunca uyanık ama sakinleştirilmiş olacaksınız ancak karın bölgesinde uygulanan lokal anesteziye bağlı ağrı duymayacaksınız. 

Klasik abdominoplasti operasyonu yapılan işin büyüklüğüne bağlı olarak genellikle 2-5 saat arasında sürmektedir. Mini abdominoplasti ise 1-2 saat arasında sürmektedir. 

Operasyondan sonraski ilk birkaç günde karın bölgesi olasılıkla şiş olacaktır ayrıca ilaç alımı ile giderilebilen ağrı ve rahatsızlık duymanız da normaldir. Operasyon sırasında yerleştirilen drenler genellikle 3-5. günlerde çıkarılmaktadır. Uygulanan cerrahi girişime bağlı olarak hastanede bir veya birkaç gün kalabilirsiniz. Cerrahınız size yıkanma ve pansuman değişimi konusunda bilgi verecektir. Başlangıçta dik durmada zorluk yaşasanız da cerrahınız erken dönemde yürüyüşü başlatacaktır. Cerrahınız tercih ettiği dikiş materyaline bağlı olarak dikişlerin ne zaman alınacağını size iletecek, kesileriniz üzerine uygulanan pansumanı tutmak ve daha sonra da karnı desteklemek için size korse önerebilecektir.

Abdominoplasti operasyonu sonrasında tekrar eski aktivitenize dönme birkaç hafta veya bir ayı alabilir. Fiziksel durumunuz iyi ve güçlü karın kaslarına sahipseniz bu süreniz daha da kısa sürer. Egzersiz yapılması iyileşme sürecinizi olumlu etkileyecek, oluşan şişliğin azalmasına, kan pıhtısı atma riskinin düşmesine ve karın kas tonusunun kazanılmasına yardımcı olacaktır. Ancak sıkı egzersiz programları bunları rahatlıkla yapabileceğiniz döneme kadar ertelenmelidir.

Abdominoplasti operasyonu, mini veya klasik yöntemle olsun fazlalık karın yağ dokusu ve gevşek karın kasları bulunan kişilerde diyet ve egzersizle desteklendiğinde uzun süren ve yüz güldüren sonuçlar doğurmakta toplumda kendine güveni artan bireylerin oluşmasına yardımcı olmaktadır.

 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    @ Copyright  2008  Derviş Akbilen Tüm Hakları Saklıdır.

ANASAYFA - HAKKIMIZDA - DOKTORUMUZ - SIK SORULAN SORULAR - BİZE ULAŞIN - SİTE HARİTASI

Adres : İbrahim Haşim Sk. No:10/2 Lefkoşa KIBRIS (Cyprus)  ~  Tel :+90 392 223 84 00 - 01  ~  Mail : dervis@dervisakbilen.com