--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

       
 

LİPOSUCTİON ( YAĞ ALMA AMELİYATI )

 

Yağ aldırma konusunun tarihçesi liposuction ile başlamış olup, başta kaba bir şekilde uygulanan bu yöntem günümüzde değişik isimler ile daha ince bir şekilde yapılmaktadır. Liposhaping veya Liposculpture ismi verilen işlemlerde liposuction yöntemi daha zarif instrumanlarla üç boyutlu düşünce ve uygulama mantığını kullanarak işlenir. Yöntemlerin hepsinde yağ dokusu milimetrik deliklerden girilen kanüller yardımı ile vakum kullanarak dışarı alınır.

Yağ dokusu anatomisine baktığımızda yağ doku katmanları ve dağılımı vücudun her bölgesinde değişik olmakla birlikte kilo alındığında kişiden kişiye farklı deformasyonlar söz konusu olmaktadır. Bu sebeplerden dolayı yağ alma-şekillendirme işleminde deformasyona yönelik üç boyutlu tasarım gerekmektedir. Ayrıca en yüzeysel cilt altı yağ dokusu katmanı her zaman korunmalıdır, bu tabakanın zarar görmesi cilt yüzeyinde boşluklar ve deformasyonlar oluşturur.

Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılır. Gerekirse hasta 1 gece hastanede bırakılır. Hasta özel bir pansuman ve korse ile ameliyattan kalkar. Korsenin yaklaşık 3 hafta giyilmesi istenir.

Erkeklerde liposuction ve ideal vücut sekli:
Erkek tipi ideal vücut sekli zayıf, uzun, atletik görünümlü, geniş omuz ve göğüs kafesli, düz karınlı,dar kalça ve bacak bölgesi  ideal bir görüntüyü oluşturur.
Erkekler yaşlandıkça karın bölgesi ve yanlarında göğüs bölgesinde, çene altıve yanaklarda yağ toplanması oluşur. Liposuction oluşan bu diyet ve egzersize dirençli yağ birikimlerinin uzaklaştırılmasında ideal bir yöntemdir. Deri elastikiyeti kadınlardan daha uzun süre devam ettirdiği için erkeklerde liposuction çok etkili bir yöntemdir.

 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    @ Copyright  2008  Derviş Akbilen Tüm Hakları Saklıdır.

ANASAYFA - HAKKIMIZDA - DOKTORUMUZ - SIK SORULAN SORULAR - BİZE ULAŞIN - SİTE HARİTASI

Adres : İbrahim Haşim Sk. No:10/2 Lefkoşa KIBRIS (Cyprus)  ~  Tel :+90 392 223 84 00 - 01  ~  Mail : dervis@dervisakbilen.com