--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

       
 

BURUN AMELİYATI

Estetik burun ameliyatı ( Rhinoplasti ) hastanın burun şeklini düzeltmek amacıyla yapılmaktadır. Burun yüzün tam ortasına yerleştiğinden yüz bölgesinin kuşkusuz en önemli ameliyatlarındandır. Doğru planlandığında ve yüze uygun yapıldığında kişinin görünümünü olumlu yönde iyileştirmektedir. Hasta ameliyat öncesinde burun ameliyatından ne beklediğini doktoruyla tartışmalıdır. Her yüz için uygun olan burun farklıdır. Geniş ve büyük bir yüz için küçük bir burun ne kadar normalden uzak bir görüntü oluşturacaksa, küçük bir yüzde büyük ve etli bir burun da aynı derecede kötü duracaktır. Bu yüzden hastaların  bu ameliyatı yüz estetiği konusunda ihtisas yapmış olan Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı’na başvurmaları doğru olacaktır.

Ameliyat için kemik gelişiminin tamamlanacağı 18 yaş ve  üzeri uygun olacaktır. Aynı anda hastanın eğer nefes almada problemi de varsa bunu da düzeltmek mümkündür.

Cerrahi Yöntem :

Ameliyat burun içinden veya columelladan yapılan kesilerden girilerek yapılır. Burunu oluşturan kıkırdak ve kemik yapılar yer yer kesilip uzaklaştılarak, yer yer de kontur düzeltme amacıyla eklemeler yapılarak buruna şekil verilmektedir. Buradaki amaç burnu küçültmek değil yüze uygun bir burun elde etmektir. Ameliyatta burnun kemeri alınır, burun ucu inceltilir, dudak-burun açısı genişletilerek burun ucu kaldırılır, Burun kenarlarına yapılan kırıklarla burun kökü inceltilir. Gerektiğinde yine burundan alınan kıkırdak ve kemik parçaları asimetriyi düzeltmek amacıyla ekleme yapmak için kullanılır. Ameliyat sonunda burun içine tampon, üzerine ise alçı atel konarak ameliyata son verilir.

Ameliyat Sonrası :

Hasta ameliyattan burnunda tampon ve alçı atelle uyanmaktadır. Burundaki tamponlar nefes almayı engelleyeceğinden ağız yoluyla nefes alması istenecektir. Tamponlar ameliyat sonrası birinci günde alınır. Ancak majör deviasyon ve konka rezeksiyonu yapıldığı durumlarda ikinci gün alınması gerekecektir. Ameliyattan sonra 36 saat buz uygulanması özellikle göz çevresindeki morluk ve şişliği minimal tutmak için şarttır. Hasta ertesi günü taburcu edilerek 1 hafta sonra alçının alınması için kontrole çağrılır. Bu süre içerisinde ağır fiziksel aktiviteden kaçınmak gerekir. İşe başlama süresi Yüzde oluşan şişlik ve yapılan işe göre değişiklik gösterecektir.  

Komplikasyonlar:

Enfeksiyon ve kanama nadir de olsa burun ameliyatlarından sonra görülebilmektedir. Kötü iyileşme sonrası oluşabilecek düzensizlikler de küçük müdahaleler yapılarak düzeltilir.

 
 
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
    @ Copyright  2008  Derviş Akbilen Tüm Hakları Saklıdır.

ANASAYFA - HAKKIMIZDA - DOKTORUMUZ - SIK SORULAN SORULAR - BİZE ULAŞIN - SİTE HARİTASI

Adres : İbrahim Haşim Sk. No:10/2 Lefkoşa KIBRIS (Cyprus)  ~  Tel :+90 392 223 84 00 - 01  ~  Mail : dervis@dervisakbilen.com